En utställning på Örebro läns museum och Galleri O
1 april -28 maj 2017
På lördag den 1 april kl 12.00 invigs utställningen Saivo på Örebro läns museum. Tomas Colbengtsons konst uttrycker den samiska erfarenheten från hans egna upplevelser och biografi till den samiska historien i allmänhet. Saivo betecknar i sydsamiskan det allra heligaste och ljusaste men också det hemligaste. Tomas Colbengtson har tidigare ställt ut i bl.a. Japan, Spanien, Tyskland och Grönland. Och nu år 2017 i både New York och Trondheim – förutom Örebro och Odensbacken.
Verken i utställningen baseras på personliga erfarenheter, men det är också gemensamma erfarenheter som delas med Inuiter, Ainu och andra folk som bor runt polcirkelområdet. Tomas Colbengtsons konst reflekterar hur det koloniala arvet har förändrat samernas liv och det norrländska landskapet. Samma processer och mekanismer som påverkar urfolk oavsett var i världen man befinner sig.
Tomas Colbengtson berättar själv: “Jag är same, född och uppvuxen i Björkvattnet, Tärna, en plats som är mycket viktig för bevarandet av den sydsamiska kulturen. “Jag har ett norskt efternamn och är svensk medborgare men identifierar mig som same. Tvångsförflyttningen av Nordsamer och vattenkraftutbyggnaden på 1950-70 talet med dess överdämningar av byar är bara några exempel i mängden av myndighetsövergrepp. Språkförbudet i skolan fram till 1957 fick till följd att sydsamiskan slutades talas. Kanske är förlusten av mitt språk huvudorsaken att jag arbetar med konst.”
Tomas Colbengtson arbetar främst med fotografi och med glas. Med glasets genomskinlighet skapar Tomas Colbengtson en slags tredimentionella collage med ornament och historiska handlingar och fotografier.
Tomas Colbengtson finns på plats på museet under fredag 31 mars från kl 11.00.
KONTAKT ÖREBRO LÄNS MUSEUM
Michael Andersson projektledare/utställningsintendent
019-602 87 12
Maria Uddén kommunikationschef
019-602 87 10